Kimim?

Haliç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi yüksek lisansı yaptım. Doktoramı Okan Üniversitesi İşletme Bölümü Pazarlama alanındaki “Sosyal Medya Paylaşımlarının İçerik Etkisi ve Bu Paylaşımlara Olan Tüketici Tepkisinin Metin Madenciliği Metodu İle Analizi” başlıklı tezi savunarak aldım. Şu an Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım.

2000-2007 yılları arasında amatör olarak programlama, internet girişimciliği ve sosyal medya ile uğraştım. 2007-2011 yılları arasında Coretech’te yazılım geliştirme uzmanı olarak çalıştım, 2011 yılında kendi yazılım ofisim olan Fabrikod‘u kurdum.

İnternet üzerinde tutulan ve bu gücü arkasına alan yapıların inşaasında aktif yer aldım. Ödeme sistemleri, yazılım optimizasyonları, büyük veri analizi ve yönetimi, verilerin sağlıklı kaydedilmesi ve servis edilmesi noktasında çalışmalarda bulundum.

Bu bağlamda CRM, e-ticaret, içerik sistemleri, mobil uygulamalar, sosyal medya ağları, katılımcı sözlükler, haber portalları, biletleme sistemleri, kariyer portalları, STK bağış otomasyonları, nakit akış sistemleri, muhasebe yazılımları gibi pek çok alanda projede yer aldım. Bu süreçte pek çok yazılımcı, tasarımcı ve arayüz uzmanı ile çalıştım. Sektöre yeni giren ya da deneyimli girişimcilere danışmanlık verdim, ortak çalışmalar yaptım.

Uzun süredir içerisinde bulunduğum yazılım ve bilişim sektöründe öğrenmenin ve mücadelenin hiç bitmediğini gördüm. Küçük işletmelerin hızla büyüyebildiği, büyüklerin güçlerine güç kattığı bu yaşayan sektörde bizi daha nice bilginin beklediğini görmek beni oldukça heyecanlandırıyor.

Google Scholar – Abdullah Önden

http://www.linkedin.com/in/abdullahonden
http://twitter.com/abdullahonden
http://instagram.com/abdullahonden