Abdullah Önden

Academician Dr. Faculty Member

E-Ticaret Yazılımı Size Entegre Olsun, Siz Yazılıma Değil

17 Eylül 2011[caption id="attachment_284" align="alignright" width="300" caption="YesTicaret Premium E-Ticaret Servisi"][/caption]

E-Ticaret günümüzde giderek büyüyor, büyümeye de devam edecek. 2009 yılına kadar erkek egemen bir kitleye hitap ettiği düşünülen elektronik ticaret Markafoni'nin sihirli değneği ile kadınların da e-ticaretin avantajını görmelerini sağladıktan ve katlanarak daha popüler hale geldi.

E-Ticaret Sitesi Sahibi Nasıl Olunur?

Burada iki seçenek var(dı);

  1. Hazır e-ticaret yazılımı paketi kullanmak: Bu seçeneğin avantajı halihazırda geliştirilmekte olan bir paketi kiralıyorsunuz, yani ödemeleri aylık/yıllık periyodlarda yapıyorsunu. Profesyonel paketlerin ücretleri genelde bin TL gibi bir ücretten başlıyor. Dezavantajları ise yazılımı esnetme şansınız yok, binlerce müşteriye hitap eden bir programı kullandığınız için tüm e-ticaret operasyonunuzu yazılıma göre yapmalısınız. Gelişmiş kampanyalar, özel entegrasyonlar, anlık geliştirme ihtiyaçları karşılanamıyor.

  2. Kendi e-ticaret yazılımınızı üretmek: Avantajı sektörü dahi değiştirebilek yenilikçi e-ticaret yaklaşımlarına girişebilirsiniz. Anında yazılıma müdahale edip çekirdekle oynayabilirsiniz. Rakiplerinizin hamlelerine daha seri ve özgür cevap verebilirsiniz. Dezavantajı ise yüksek maliyetidir. Gerek çalışan maliyeti, gerek süre, gerek know-how ve daha sayılabilecek bir çok açıdan oldukça yorucu bir iştir.


Kısacası hazır paketler büyük hedefleri olan e-ticaret projelerine yeterli gelmemekte, kendi e-ticaret yazılımını üretmek ise yüksek bütçesi ve zamanı olmayan girişimciler için zor gözükmektedir.

E-Ticaret Yaşayan Bir Organizmadır: Yazılım Onu Yaşatan Çekirdektir

Büyük ciro hedefli e-ticaret projelerinde bir notkada muhakkak kendi yazılımınız ve yazılım ekibiniz olması gerekecektir. Hızla gelişen, sosyal medya ile beslenen internet sektörü gibi e-ticaret de hızlı aksiyon alınmasını gerektirmektedir, bu başarılamadığında müşteri kaybı kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple e-ticaret projelerinde yazılım ve ticaret organizasyonlarını ayırmakta fayda vardır,  şüphesiz bu iki parçayı birbirinden kopartmayı düşünmemeliyiz; ticarette bir gelişme olduğunda onu yakalayacak bir yazılım, yazılım geliştiğinde de onun ihtiyaçlarını karşılayacak bir ticari organizasyon kurulmalıdır. Bu sebeple ticari organizasyonu oturmuş, bu konuda oldukça bilgili fakat internet sektöründe yeni ya da yeterli kadroya sahip olmayan girişimlerde e-ticaret yazılımlarını kavramış, birlikte hareket edilecek bir yazılım organizasyonu, ekibi gerekecektir.YesTicaret - Premium E-Ticaret ile İhtiyaca Yönelik Servisler

Yukarıda e-ticaret girişimcilerninin projelerini gerçekleştirebilmeleri için iki seçeneği saymış ve bir parantez koymuştuk. Parantezin sebebi YesTicaret, zira artık iki seçeneğin avantajlarını kullanabileceğiniz bir hizmet mevcut. Ne paket satın alın, ne de kendi ekibinizi kurun. YesTicaret ile premium e-ticaret hizmetinden faydalanın.

YesTicaret Avantajları

- Kendi ekibiniz gibi oturup analiz yapıp tasarımdan kendi sektörünüzü, firmanızın e-ticaret ihtiyaçlarından beklentilerinizi, sosyal medyadan mobil e-ticaret uygulamalarını konuşup gereksinimlerinizi belirleyebileceksiniz.

- E-Ticaret projeniz tamamlandıktan sonra terk edilmeyeceksiniz; projenizin hedefleri, gelişimi, satışları, nasıl ilerlemesi gerektiği gibi pek çok aksiyon takip altında olacak, dönemsel raporlar yapılıp sizlere daha iyisi için neyin gerekli olduğu bilgisi verilecek.

- Sizin için geliştirilmiş özel yazılım ile tüm ihtiyaçlarınız karşılanacak ve sürekli geliştirme işlemi devam edilecek. Dönemsel toplantılar sonucu ortaya çıkan ihtiyaçlar hızlı aksiyon ile geliştirilerek tamamlanacak.

- Aklınıza gelebilecek tüm e-ticaret ihtiyaçlarınız karşılanacak; YesTicaret'in tüm fırsatlarını kullanmak isteyen müşteriler için barındırma hizmetinden domaine, SEO danışmanlığından Google Adwords reklamlarına,  ürün fotoğraf çekiminden ürün data girişine, POS danışmanlığından genel e-ticaret danışmanlığına, matematik modellemeden pazar araştırma anketlerine tüm ithiyaçlarınız karşılanabilecektir.

- Hazır paketlendirme yerine servislerin ücretlendirmeleri tamamen kalemlere göre değişmektedir, bu sebeple ufak girişimlerden devasa girişimlere kadar herkese çözüm üretilebilmektedir.

Kısacası YesTicaret büyük hedefleri olan tüm e-ticaret girişimlerine kendilerine özel A-Z'ye e-ticaret hizmeti sunmayı hedeflemektedir. E-Ticaret girişimi olan herkesin YesTicaret servislerini muhakkak inceleyip bir toplantı kopartması faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi için:

http://www.yesticaret.com

(0216) 532 76 09