Abdullah Önden

Academician Dr. Faculty Member

Yazılımdaki en büyük sır: İstersen her şeyi yapabilirsin!

21 Mayıs 2009

[caption id="" align="alignnone" width="600" caption="İstersen her şeyi yapabilirsin!"]İstersen her şeyi yapabilirsin![/caption]

Evet. Yeteri kadar deneyimi olmayan kişiler bunu pek bilmez ve devamlı kendilerini strese sokarlar gereksiz yere. Ama bu bir gerçektir. Önemli olan iyi analiz yapabilmek, düzenli bir program oluşturmaktır. Gerisi muhakkak gelecektir.


Elbette burada en önemli unsur bu şeyi "ne kadar istediğini" bilmek ile alakalıdır. Bunlardan ders çıkartmak isteyecek arkadaşlara tavsiyem şöyle olacaktır ki, sakın kendinize minik hedefler koymayın. Güzel bir projeniz mi var? Onun çerçevesini çizin, ana hatlarını belirleyin, onu ortaya çıkartmaya çalışın. Sakın bunlar yokken içini boyamaya kalkmayın. Kafanız mıkarıştı? O halde biraz daha elle tutulur bir örnek vereyim.

Güzel bir web 2.0 projeniz var, potansiyel kullanıcıları sizi heyecanlandırıyor. Projenin ana kısmını düşündükten sonra, proje planını yaparken hangi Ajax kütüphanelerini kullanacağınızı, hangi css classlarını kullanacağınızı düşlerseniz projede kaybolursunuz. Doğru adımlama yapmaya özen göstermelisiniz. Bu projede ilk yapılması gereken adam başına işi hesaplamak, altyapı ihtiyaçlarını belirlemek, projenin benzer örnekleri varsa piyasadaki yerini öğrenip doğru - yanlış teorilerini ortaya çıkartmak size oldukça farklı şeyler katacaktır. Daha sonra yazılımsal açıdan adımlamalar yapılmalı. Projenin hangi gün hangi aşamada olması gerektiğini güzelce planladıktan sonra işe girişmelisiniz. Yine "ben kahramanım, her şeye yeterim" diye düşünmemeli, muhakkak ekip çalışmasını hayatınıza katmalısınız. Zira kurumsal işlerin pek çoğu tek başına bir kişinin yapabileceği işler değildir, olsa bile hiçbir kurumsal firma tek bir kişinin büyük bir işi yapmasını arzu etmez. Grup olarak yazılım geliştirmek ise tek başına yazılım geliştirmekten çok farklıdır. Doğru kullanıldığında müthiş motive edici olabilirken, yanlış tercihler yüzünden zaman kaybına da yol açabilir. Bu yüzden yol arkadaşlarınızı da dikkatle seçmelisiniz.